Харків славиться своїми університетами, науковими центрами і всесвітньо відомими вченими. Але є деякі винаходи, про яких відомо мало, хоча цінність їх при цьому анітрохи не зменшується. Пропонуємо вам ознайомитися з Топ-5 винаходами XXI століття, які розробили харків'яни.

Проект GitLab

У 2011 році харків'янин Дмитро Запорожець і його команда розробили платформу, яка призначена для зберігання вихідного коду проектів в «хмарі».

Суть ідеї проста і функціональна: кожен раз, коли розробники вносять зміни в код проектів, ці зміни відображаються іншим учасникам.

Особливо стане в нагоді цей винахід великим компаніям, де кожен проект розвивається зусиллями великої кількості розробників. Сьогодні, проектом Дмитра Запорожця користуються сотні тисяч компаній, у тому числі IBM, CERN, NASA. У проект харків'янина інвестував навіть голлівудський актор Ештон Катчер.

Автомобіль, що працює на повітрі

48-річний харків'янин Олег Збарський створив автомобіль, який працює на стислому повітрі. Винахідник ще в 2009 році переобладнав свої старенькі «Жигулі» і тепер авто їздить на стислому повітрі.

Відповідно, замість вуглекислого газу вивільняється кисень. Така екомашина їздить зі швидкістю 40 км/год., не виробляє шкідливих викидів в атмосферу, є економічною і практичною.

Єдиний недолік — великі громіздкі балони з повітрям, які доводиться тягати з собою і які дозволяють подолати не більше 10 км. І хоча поки що таку технологію не використовують у масовому виробництві, досвід харків'янина може бути корисний світовому автопрому.

Їстівний поліетилен

Харків'янин Сергій Тимчук винайшов їстівний аналог поліетилену. Основним матеріалом став кукурудзяний крохмаль. Це і екологічно чисто, і дозволяє продовжити термін зберігання продуктів. Їсти їх можна не знімаючи плівки, смакових якостей вона не має. Але навіть якщо ви викинете плівку, то через кілька тижнів від неї не залишиться і сліду. Таким чином могла б вирішиться одна з найгостріших екологічних проблем людства — засилля сміття.

Безкровний аналіз крові

Харківський вчений Анатолій Малихін створив прилад, за допомогою якого можна зробити аналіз крові без єдиного розрізу. П'ять датчиків які прикріплюються на певні ділянки тіла людини, після чого на екран комп'ютера виводиться 131 показник здоров'я. Таким чином вилучаються хвороби, якими можна було заразитися під час маніпуляцій.

Прилад активно використовується медиками в Китаї, Саудівській Аравії, Німеччині, Єгипті та Мексиці. Українські клініки, на жаль, не поспішають переходити на таку технологію.

Рідинний струменевий скальпель

Вчені Харківського Аерокосмічного інституту створили рідинний струменевий скальпель, який практично не пошкоджує судинну систему при видаленні злоякісних пухлин, а також під час операцій на шлунку і печінці. Цей апарат спеціально розроблений для проведення операцій на внутрішніх органах людини.

Скальпель не має аналогів на Заході і є інструментом багаторазового використання. Зараз технологію струменевого скальпеля Україна активно просуває у світову медицину.

Чи знаєте ви, що українці, а зокрема харківські вчені, причетні до створення Великого адронного колайдера? Саме харківський Інститут монокристалів забезпечив колайдер спеціальними пластинами, які називають «очима» установки. Коли невидимі мікроскопічні частинки контактують з харківським матеріалом, той починає світитися.

Цей матеріал доводить, що наші є всюди, а харків'яни – талановиті винахідники, про які повинні знати на батьківщині.

Читайте новини Харкова у групі ВКонтакті і Фейсбуці.

Джерело: www.mykharkov.info